Lut 28

Azerski dla początkujących, czyli najczęściej zadawane pytania

W Polsce panuje moda na gruziński, nie ulega to wątpliwości. Jednak azerski też zwiększa swoją grupę fanów, choć nie ma wielu dostępnych informacji na temat tego języka. Poniżej przedstawiam Wam odpowiedzi na pięć podstawowych pytań dotyczących oficjalnego języka Azerbejdżanu.

Co to za język?

Azerski należy do grupy języków tureckich. jedną z jego najważniejszych cech jest tworzenie form rzeczownikowych i czasownikowych poprzez dodawanie końcówek. Przynależność do tej grupy sprawia, że jest podobny zarówno do tureckiego, jak i niektórych języków Azji Centralnej.

Czy azerski jest trudny?

Moim zdaniem azerski jest dla Polaków jednym z najprostszych języków Kaukazu. Pod względem dźwięków i liter jest częściowo podobny do niemieckiego, którego często uczymy się w szkole. Reszta to kwestia praktyki i osłuchania.

Czy w azerskim używamy cyrylicy?

Nie, we współczesnym azerskim obowiązującym zapisem są litery łacińskie, czyli wygląda prawie tak samo, jak turecki. Trzeba być czujnym, ponieważ dźwięk niektórych liter jest inny. W okresie ZSRR faktycznie azerski był zapisywany cyrylicą i jeśli znaleźliście stare książki do nauki tego języka, mogą być napisane w ten sposoób. Niektóre podręczniki uczą odpowiedników liter łacińskich i cyrylicy – o nich więcej w dziale recenzji.

Czy zrozumiem Azera, jeśli znam turecki?

Oba języki są do siebie podobne, ale nie są identyczne. Tym samym możesz zrozumieć, co mówi Azer (główny sens wypowiedzi) oraz odpowiedzieć, ale część słów może być niezrozumiała dla obojga rozmówców. Nie ulega wątpliwości, że znajomość tureckiego pomaga w nauce azerskiego. Podobnie jak znajomość polskiego pomaga w nauce czeskiego.

Czy w Polsce ktoś uczy się azerskiego? Dlaczego?

Tak, w Polsce azerskiego na przykład uczą się studenci filologii tureckiej jako języka dodatkowego. Wprawdzie nie ma takiej mody jak na gruziński, ale azerski przydaje się osobom, które prowadzą interesy w regionie Morza Kaspijskiego, badaczom regionu. Także wszystkim, którzy często podróżują po Kaukazie Południowym, ponieważ i w Gruzji znajdziesz osoby, które nie znają gruzińskiego, a po azersku nie ma problemu.

Macie własne pytania, piszcie w komentarzach! Na wszystkie postaram się odpowiedzieć.