Lut 20

Jak pisać gruzińskie litery?

Zapisywanie gruzińskich liter jest proste pod warunkiem, że znamy system, jak pisać gruzińskie litery. I ja Wam dziś ten tajemny system zdradzę, ba! nawet grafiki Wam pokażę. Co najlepsze, jest on prosty i logiczny. 

Są teorie, że samo wymawianie słów, ewentualnie czytanie, wystarczy, by nauczyć się „podstaw podstaw” gruzińskiego, pojechać i przetrwać. Owszem, ale pisanie przyspiesza naukę języka w ogóle, umożliwia nam robienie notatek (tak, czasami to potrzebne 😉 ) oraz gwarantuje + 10 do szacunku wśród Gruzinów (sprawdzone). Przekonani? To do dzieła!

Zacznijmy od poziomów

Gruziński alfabet należy zapisywać na trzech poziomach, podobnie jak polski. Różnica jest tylko taka, że poziomy (kratki) te nie są równe jak po polsku, ponieważ środkowy jest znacznie mniejszy. Każda litera w gruzińskim może być pisana na minimum jednej z trzech wysokości:

górnej + środkowej, np. ბ, ხ, ზ, czyli podobnie, jak nasze k, l, b

środkowej, jak ა, ი, ო, czyli podobnie, jak polskie a, i, o,

środkowej + dolnej, jak გ, ე, ც, czyli podobnie jak polskie g, j, p

górnej + środkowej +dolnej, jak litery ტ, ქ, ჭ, czyli jak wielkie J

Zobaczcie, jak to wygląda:

alfabet pełny

W którą stronę piszę gruzińskie litery?

Drugą zasadą, która pomoże w nauce pisania, jest: zdecydowana większość liter zapisywana jest od lewej do prawej. Chodzi o to, by po zakończeniu pisania danej litery nasz kierunek pisania był w prawo, by zacząć pisać kolejną literę. Niby to oczywiste, ale piszemy po polsku na tyle odruchowo, że już nie zwracamy uwagi na takie rzeczy. Do tego litery zapisywane na poziomie środkowym+dolnym zapisywane są od góry do dołu.

Reszta to kwestia nadania kierunku ręce, czego możecie nauczyć się z poniższej grafiki  🙂 I ćwiczenia, ćwiczenia.

1

2

I teraz już wszystko wiadomo, jak pisać gruzińskie litery. W takim razie czas na drugi krok – zobacz, jak w prostych 5 krokach nauczyć się alfabetu, by go zapamiętać.

A jeśli chcesz nauczyć się gruzińskiego na jednym z moich kursów, zapisz się na newsletter lub obserwuj mnie na FB lub IG – wtedy nie umknie Ci czas zapisów.

2 komentarze

  1. Szymon
    2018-09-06 at 22:18 ·

    Mogę prosić o jakiś przykład jak pisać litery gruzińskie w klasycznym zeszycie w kratkę, by zachować wysokość liter?

  2. Joanna
    2018-09-06 at 22:22 ·

    Jasne, postaram się w najbliższym czasie coś przygotować o pisaniu odręcznym bez “gruzińskich trzech linii”.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *