Maj 22

Notes do nauki słówek

Szukasz sposobu na naukę? Zobacz recenzję mojego nowego notesu do nauki słówek: jak się z nim uczyć, jakie ma części oraz czy mi się sprawdza.
Jeśli wolisz czytać zamiast oglądać, spisałam dla Ciebie najważniejsze wnioski. A skąd pomysł na taką recenzję? Dostałam od Was na Facebooku i mailem sporo pytań, co Was interesuje i o czym chcielibyście posłuchać. Oto pierwsza odpowiedź z tej serii.


Jak wygląda notes do nauki słówek?

Notes ma ruchomą okładkę i część właściwą – kartki, na których zapisujemy słowa. Zacznijmy od okładki. Twarda okładka ma 6 „okienek”, wyciętych przestrzeni, w których widać słowa, których się akurat chcesz uczyć. Do tego jest ruchoma, więc przykładasz ja do strony, której się akurat uczysz i widzisz tylko słowa w obcym języku, bez ich tłumaczenia. Potem okładkę wypinasz, przekładasz kartkę i po wpięciu okładki w kółeczka zaczynasz powtórkę kolejnej strony.

Z notesem uczę się koreańskiego i gwary śląskiej

Jak wyglądają kartki? Na każdej masz miejsce na 6 słów oraz ich tłumaczeń. W instrukcji producent sugerował, by poza tłumaczeniem wpisywać również przykładowe zdanie z danym słowem. Mnie się niestety zdania nie mieszczą – czasami miejsca jest tak na styk na dłuższe słowa. Poza tym, żeby zdania do nauki słówek przynosiły efekty, powinny być dłuższe niż „To jest salon”. A na takie dłuższe nie ma całkiem miejsca w tym notesie. Dlaczego powinny być dłuższe? O tym przeczytasz tutaj.

Na każdej stronie jest też miejsce na datę, ale jeszcze nie widzę dla niej większego zastosowania. Jedyne co, to mogę po miesiącu zacząć się zastanawiać, dlaczego jeszcze nie umiem tego słowa i włączyć jakieś inne metody przyswajania tej wiedzy.

Gwiazdki – sposób na śledzenie postępów

Przy każdym ze słów znajdują się trzy gwiazdki. Niestety w instrukcji notesu nie było wiele na ich temat, więc wymyśliłam, że używam ich do oznaczania postępów w nauce. Kiedy podczas powtarzania słowa wiem, co oznacza, zamalowuję sobie jedną gwiazdkę. Jako że są tylko trzy, założyłam, że nie robię tego częściej niż raz na tydzień. Jeśli po tygodniu nadal pamiętam to słowo, to znaczy, że faktycznie się go nauczyłam.

Co jeszcze przewiduje producent?

W instrukcji jest napisane, że notes może być tez wykorzystywany do nauki całych zwrotów lub form gramatycznych. Na te pierwsze również całkiem brakuje mi miejsca (ale może dość rozwlekle piszę…). Za to te drugie zaczęłam powoli włączać – wpisuje tutaj krótkie i proste formy gramatyczne, np. czasownik i przyimek z jakim się łączy. Czyli takie formy, które zajmują nie więcej niż powierzchnię 7 na 2 centymetry. Do nauki mowy zależnej czy czasów moim zdaniem nie ma tutaj miejsca.

Jak wykorzystuję notes do nauki słówek?

Zaczęłam go używać zamiast standardowego zeszytu, więc jest to jedyne miejsce, gdzie wpisuję nowe słowa. W zeszycie nadal ląduje gramatyka i dłuższe zwroty. Największym problemem jak na razie jest to, że często o nim zapominam – leży na oknie z kuchni i muszę sobie zaplanować naukę z nim w moim tygodniowym studyplanerze, żeby nie zapominać. Korzystam też z apki do słówek, robię ćwiczenia i oglądam lekcje na Youtube, dlatego ten notesik to dodatkowy gadżet do nauki. Nie noszę go nigdzie poza domem, ale w torebce lub plecaku po miesiącu mógłby być już lekko podniszczony. Przy użytku jedynie domowym notesik trzyma się całkiem dobrze, nie zniszczył się, ruchoma okładka też się nie psuje.

Czy polecam mój notes do nauki słówek?

Moim zdaniem jest to ciekawa alternatywa dla papierowych fiszek, szczególnie tych w formie jedno słowo na stronę. Mnie często takie kartki się gubią lub są porozkładane wszędzie, więc nigdy nie mogę nad nimi zapanować. Forma notesu bardziej mi odpowiada. Jednak nadal zostaje przy aplikacji na telefon i standardowym zeszycie do nauki języka. Notes jest trzeci w kolejce źródeł do nauki.

Kilka szczegółów na koniec:

Mój notes przyleciał ze mną z Korei, ale podobne można kupić przez internet z azjatyckich sklepów. Notes jest firmy Morning Glory, którą bardzo lubię. Mam wiele zeszytów, naklejek i karteczek tej firmy. Wszystkie oceniam wysoko pod względem jakości wykonania.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *