Cześć! Nazywam się Asia Dziuba-Wiśniewska i uczę, jak się uczyć, gdy pracujesz i masz masę innych obowiązków.

Co roku prowadzę też 2 grupy gruzińskiego on-line i jestem autorką pierwszego podręcznika po polsku do tego języka.

Skąd temat uczenia, jak się uczyć?

Tutaj mogę Ci wypisać wszystkie języki, które znam, mogę Ci podać branże, w których pracowałam i musiałam szybko zdobyć niezbędną wiedzę. Ale zamiast tego opowiem Ci krótką historię.

Po studiach i kilku miesiącach poszukiwań poszłam do pracy. Takiej „prawdziwej”, dorosłej, etatowej. Nawet przeprowadziłam się dla niej z Łodzi do Białegostoku. Godzinę jechałam rano do biura, godzinę z biura, w pracy spędzałam średnio 8-9 godzin i jak wracałam do domu, to szczerze mówiąc nie miałam ochoty na zajmowanie się czymkolwiek. A już na pewno nie poszerzaniem wiedzy i jakimkolwiek hobby.

Tylko już byłam na studiach podyplomowych z zarządzania projektem, a do tego w Warszawie. A wszelkie próby poszerzania wiedzy z języków obcych (czy po prostu utrwalania obecnej wiedzy) kończyły się po tygodniu czy dwóch super intensywnych ćwiczeń, po których nie wracałam do nauki na kolejne kilka miesięcy. Bo nie miałam już siły, a przez to i motywacji.

I pamiętam, że po takim pół roku miałam myśl: czy tak wygląda dorosłe życie i to mnie czeka aż to emerytury?

Nie będę ukrywać, że mnie to lekko przeraziło. Jednak po fazie zniechęcenia, stwierdziłam, że muszę znaleźć swój sposób, by pogodzić pracę, inne obowiązki (np. domowe) z  rozwijaniem się i zdobywaniem nowej wiedzy. Bo inaczej skisnę z frustracji w takiej rzeczywistości. Ale zdobywania wiedzy w taki sposób, żebym nadal się wysypiała – bo wiesz, opcja „śpij 1 godzinę krócej” to nie jest dobry wybór, jeśli myślisz o długofalowym rozwiązaniu! I w taki sposób, żebym miała regularne efekty i żeby to była dla mnie przyjemność, a nie kolejny żmudny i męczący obowiązek, który muszę robić, bo inaczej świat roztacza przede mną wizję wypadnięcia z rynku pracy. Taka rzeczywistość brzmi nieźle, prawda?

I tak rok po studiach zaczęłam przerabiać moje metody i sposoby nauki nowych rzeczy, które mi się sprawdzały w szkole czy na uczelni i dostosowywać je do mojej nowej, „dorosłej” rzeczywistości. A 4 lata później powstała ta strona. Miejsce, w którym dzielę się z Wami tym, co mi się sprawdza, tym, co u mnie nie działa lub błędami i rozwiązaniami, których na nie poszukuję.

Moim marzeniem jest to, by nikt już nigdy nie pomyślał, że jak pracuje, ma inne „dorosłe” obowiązki lub już jest „w pewnym wieku”, to czas rozwoju i zdobywania nowej wiedzy już dawno przeminął.

Misją, którą sobie przyjmuję, jest pokazywanie Wam, jak można znaleźć własne sposoby i ścieżki rozwoju i spełniać Wasze marzenia związane z nową wiedzą czy umiejętnościami.

Mam nadzieję, że przez różnego rodzaju treści z tej strony, przez mój newsletter czy treści na moim Facebooku i Instagramie zobaczysz, jak możesz uczyć się po swojemu, na swoich zasadach i czerpać z tego jak największą przyjemność.

Zatem na koniec małe bio dla tych, co czekają na liczby.

Znam w stopniu minimum komunikatywnym 7 języków, w sumie uczyłam się 13, w tym 5 różnych alfabetów.  Od 2010 roku 5 razy zmieniałam branżę w ramach mojej pracy zawodowej. Choć moje obowiązki były czasami ze zbliżonych obszarów, to otoczenie, w którym je wykonywałam było nowe i szybko musiałam zacząć mówić tym samym językiem, co inni. Jednocześnie pracując, efektywnie uczyłam się nowych zagadnień. Tym samym praktycznie nie było roku od czasów studiów, kiedy bym bazowała tylko na dotychczasowej wiedzy.

Mam nadzieję, że zostaniemy w kontakcie na dłużej i będę miała okazję być z Tobą podczas Twojej podróży przez zdobywanie nowej wiedzy i rozwój Twoich zainteresowań!